Výroba cyklistických nohavíc

Postup výroby nohavíc je zaujímavý a komplexný proces. Pozostáva z viacerých krokov, ktoré si vyžadujú skúsenosti a sú časovo náročné.

Pred samotným začiatkom výroby je dôležitý správny výber veľkosti nohavíc na základe vami poslaných mier. Či už ide o štandardnú veľkosť alebo je potrebná úprava niektorej z nich tzn., že strih upravíme priamo na postavu cyklistu.

Výrobný proces začíname strihaním a rezaním látky podľa šablón. Aby sme optimalizovali proces výroby, je dôležité zmerať jednotlivé šablóny a rozmiestniť ich tak, aby bol odpad z látky minimálny. Potom začneme vyrezávať jednotlivé diely. Podstatné je rezať látku v rovnakom smere vlákien. Po vyrezaní označujeme na dieloch ich rubnú stranu a pomocné značky pre potreby šitia.

Skôr ako začneme so šitím, aplikujeme tepelný transfer v podobe loga Velore na bočnej strane nohavíc. Tepelný transfer je vrstva farby, ktorá sa za pomoci tepla a tlaku prenesie na látku. Aplikuje sa pomocou tepelného lisu. Transfery, ktoré využívame sú vyrobené v Nórsku a je pre nich charakteristická vysoká elasticita.

Najdôležitejšou časťou výrobného procesu je prešitie jednotlivých dielov nohavíc. Na tento účel nám slúži tzv. overlockový šijací stroj, ktorý zošíva, strihá a súčasne začisťuje látku. Pomocou spomínaného stroja šijeme dvojihlový 4-nitný obnitkovací steh, ktorý sa vyznačuje vysokou elasticitou a zároveň pevnosťou. Používame na to špeciálne nite od tradičného nemeckého výrobcu, ktoré sú pevné a zároveň dostatočne elastické.

Ďalej pokračujeme s prišitím manžety so silikónom na spodnú časť nohavíc. Manžetu prišívame coverlockom. Tento šijací stroj zošíva látky spodným krycím stehom. Využíva sa hlavne na úplety vďaka svojej vysokej elasticite. Aby sme dosiahli potrebnú pevnosť a dlhú životnosť, používame trojihlový 4-nitný krycí steh. Keď je manžeta prišitá  je potrebné ju zaistiť, aby nedošlo k jej poškodeniu alebo páraniu. To docielime priamym stehom.

Okraje trakov je potrebné olemovať. Tento proces je najprácnejší a využívame pri ňom náš vlastný postup, ktorý sme sami vyvinuli. Vďaka nemu sú traky pružné ale zároveň prinášajú pocit pevného umiestnenia nohavíc na svojom mieste.

Našitie cyklistickej vložky je náročný proces, ktorý si vyžaduje ruky skúsenej krajčírky. Správna poloha je kľúčová pre komfortný pocit pri jazde na bicykli a odlišuje nekvalitné cyklistické nohavice od kvalitne prevedených. Pri jej šití používame trojkrokový cik-cak steh, ktorý umožňuje cyklistickej vložke prirodzené naťahovanie do všetkých smerov počas jazdy.

Z legislatívneho hľadiska musí mať každý produkt veľkostné označenie a rovnako musí obsahovať informácie o materiálovom zložení a starostlivosti. Preto posledným krokom, ktorý uzatvára proces výroby nohavíc je prišitie vnútorných etikiet.