Rekapitulujeme rok 2019

Dielna

Firmy si na začiatku roka nedávajú predsavzatia, ale ciele. Rovnako tak sme si ich stanovili aj my, ale iné ako by ste si možno mysleli. Nebol to cieľ ohľadom obratu alebo počtu objednávok. V prvom rade sme chceli rozšíriť našu ponuku o nové produkty, následne ich nafotiť, dať na stránku a spropagovať medzi cyklistami. Najlepšie čím skôr, aby sme stihli ešte jarné objednávky.

Prvý krok pri výrobe nového produktu je pre nás výber kvalitného materiálu, z ktorého ho vieme ušiť. Tak sme sa vybrali jeden chladný februárový víkend do Česka, kde sme našli dodávateľa s množstvom kvalitných talianskych úpletov na sklade. Strávili sme tam niekoľko hodín prezeraním ponuky a naťahovaním vzoriek do všetkých strán. Domov sme sa vracali s dobrým pocitom, že sme našli to, čo sme potrebovali a kufrom plným materiálu. Zvyšok zimy a začiatok jari sme strávili výrobou nových dresov.

Niekedy v tom čase sa nám znenazdajky ozval Rasťo Blaško, fotograf z Bratislavy, ktorému sa páčila naša práca a chcel nám pomôcť. Netrvalo dlho a stretli sme sa u neho v štúdiu v Rači a dohadovali sa na bližšej spolupráci. Nafotili sme u neho naše nové produktové fotky a dohodli sa na veľkom fotení novej kolekcie. Plánovali sme to na začiatok mája.

V máji však pršalo asi každý deň. Termín sme museli posúvať, až z toho bol koniec mesiaca a dohoda, že ten víkend fotíme bez ohľadu na počasie. Zorganizovať také fotenie je nečakane vyčerpávajúci proces. Aby mal výsledok požadovaný estetický efekt, musíte myslieť na každý detail. Dresy sme mali ušité ale museli sme zohnať bicykle, ktoré k nim farebne ladili. Prilby, okuliare, tretry, všetko muselo byť farebne zladené. V neposlednom rade sme potrebovali modelov, ktorí sa zmestili do našich už ušitých dresov. S bicyklami nám pomohli kamaráti Filip a Paľo. Fotiť nám prišiel pomôcť Martin, ktorého sme odtrhli od učenia sa na maturitu. Rasťo doniesol svojho kamaráta Peťa a spolu sme dali dokopy všetok materiál, ktorý sme potrebovali.

Prvý deň fotenia prebiehal v našom domácom regióne už od skorého rána. Zlatá hodinka trvá predsa len hodinu a treba si privstať. Mali sme šťastie na počasie a po upršaných dňoch vyšlo slnko. Na večerné fotenie sme sa presunuli do Slovenského raja. Fotili sme až do úplného zotmenia, až tak, že sme sa na bicykloch vracali k autám bez svetiel, v zime a v krátkych dresoch. Na druhý deň bolo fotenie už len na Rasťovi a Peťovi, ktorí urobili ešte niekoľko pekných záberov.

Po pár dňoch nám Rasťo poslal výsledok práce v podobe množstva fotiek, ktoré sme hneď použili na našom webe a mali zásobu pre sociálne siete až do konca roka.

V lete vrcholila cyklistická sezóna a objednávky sa pomaly zbierali. Cez týždeň sme pracovali v Bratislave a víkendy sme trávili šitím pre zákazníkov a občas sme sa aktívne zúčastňovali amatérskych pretekov po celom Slovensku, kde sme rozdávali cyklistom naše reklamné letáky.

Našou ďalšou aktivitou popri Velore je aj organizácia pretekov Teatro Okolo Malohontu, ktoré sa konajú každoročne v septembri v Rimavskej Sobote už šesť rokov. V auguste sa s objednávkami akoby roztrhlo vrece, k tomu ešte organizátorské povinnosti až to vyústilo do nepríjemnej situácie, že sme museli na 2 týždne pozastaviť prijímanie nových objednávok. Preteky dopadli úspešne, všetky objednávky sme vybavili, a tak sme si mohli konečne trochu vydýchnuť.

Na jeseň prišiel očakávaný pokles objednávok. Boli sme na to pripravení a spustili sme našu prvú kampaň na cyklistické nohavice, ktoré sme ponúkli vo zvýhodnenej cene a zabezpečili si prísun objednávok na ďalšie dva mesiace. Ku koncu roka sme už v nasadenom tempe poľavili a trochu sa zo sociálnych sietí odmlčali. December sme venovali vývoju a výrobe nových produktov, ktoré sme plánovali zaradiť do predaja začiatkom budúceho roka.

Rok 2019 bol pre nás zaujímavý a určite nás veľa naučil. Tempo, ktoré sme mali bolo miestami až príliš vysoké, ale zvládli sme to v zdraví a ďakujeme všetkým našim zákazníkom, ktorí nám prejavili dôveru a objednali si naše produkty. Tiež ďakujeme ľuďom, ktorí nám pomáhajú na našej ceste za úspešnou rodinnou značkou cyklistického oblečenia Velore. Rok 2020 nebude o nič ľahší, sľubujeme :)