Ako sme rozbiehali biznis popri zamestnaní na plný úväzok

Rozbeh podnikania

Začiatok podnikania je náročný proces, avšak rozbiehať ho popri zamestnaní na plný úväzok chce úplne iný prístup. Má to svoje úskalia, ale aj kladné stránky. Teoretických článkov na túto tému je na internete veľa, toto je pohľad na našu reálnu skúsenosť.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Velore sa venujeme popri práci na trvalý pracovný pomer pre nadnárodné korporácie. Počas dlhých hodín strávených za počítačom sa veľmi ľahko človek zasníva a rozmýšľa, aké by to asi bolo pracovať sám na seba? Robiť to čo chcem a nie to čo mi pridelí niekto iný? Aj toto bola jedna z motivácii prečo sme chceli skúsiť podnikať. Zarábať si rukami a vytvoriť skutočný hmatateľný produkt, nielen účtovať faktúry a robiť výkresy v CADe. Kedy to skúsiť ak nie teraz, kým sme mladí, bez záväzkov a dlhov?

Rozbeh podnikania by sa v našom prípade dal charakterizovať ako pomalý a opatrný. Podnikateľský nápad sme si niekoľkokrát veľmi dobre premysleli, skôr než sme sa do neho s vervou pustili. Urobili sme si základné prepočty, prieskum trhu, konkurencie a tiež dodávateľov.

Hlavnou výhodou súbehu závislej činnosti (TPP) a živnosti je nižšie odvodové zaťaženie. Ak neprekročíte určitý obrat, do sociálnej poisťovne neplatíte nič a do zdravotnej poisťovne platíte len ročne určité percentá z dosiahnutého zisku. Takže kým reálne niečo nezarobíte, nemusíte nič platiť. Po zvážení týchto okolností sme si povedali, že to môžeme skúsiť aj bez toho, aby nám hrozilo riziko zadlženia.

Mali sme menšie úspory a stály príjem, preto sme si na počiatočnú investíciu do podnikania nemuseli vôbec požičiavať. Na začiatku sme investovali do strojov a nevyhnutných materiálov, aby sme mohli začať šiť prvé produkty. Vďaka pravidelnému príjmu sme si stále vedeli odložiť niečo bokom, čo sme ocenili neskôr, keď sme potrebovali dokúpiť ďalšie materiály na rozšírenie kolekcie a kvalitnejšie šijacie stroje. To je ďalšia veľká výhoda podnikania popri zamestnaní.

Veľkou nevýhodou však je akútny nedostatok času. Popri závislej práci veľa času na vlastný biznis nezostane. Voľný čas sme popri šití prvých prototypov a vytváraní e-shopu prakticky nemali. Naša situácia bola o to komplikovanejšia, že cez týždeň sme boli pracovne v hlavnom meste, ale dielňu sme mali v rodnom meste v Rimavskej Sobote. Tam sme mali vhodné zázemie, priestory a hlavne neoceniteľnú pomoc v osobe Marekovej mamy, ktorá ako skúsená krajčírka nám pomáhala s najťažšími postupmi. Šitie produktov bolo obmedzené len na víkendy a administratíva a marketing na pracovné dni. Tento nedostatok času zo začiatku značne komplikoval rozbeh, pretože práce bolo naozaj veľa. Proces sa preto natiahol na jeden rok, kým sme z počiatočnej myšlienky založenia značky reálne spustili e-shop aj s prvými štyrmi produktmi.

Zatiaľ fungujeme v rovnakom režime, šijeme hlavne cez víkendy a cez týždeň špekulujeme nad marketingom. Výrobu našich zákaziek vieme stále pokryť našim voľným časom, aj keď v sezóne sme už boli na tom dosť natesno a museli sme šiť aj na úkor dovolenky, ale s tým sme na začiatku počítali. Po sezóne prišiel pochopiteľne útlm v objednávkach, aj preto je istota príjmu veľmi dôležitá.

V našom podnikaní je vybudovanie povedomia a dobrého mena značky kľúčové, potrebujeme mať verných zákazníkov, ktorí sa k nám budú vracať a byť všeobecne známi v cyklistickej komunite na Slovensku. Toto si vyžaduje veľa času, nedá sa to zo dňa na deň a ani pri obrovskej počiatočnej investícii do reklamy. Preto nám model postupného budovania značky popri práci so stabilným príjmom vyhovuje. Postupnými malými krokmi rozširujeme kolekciu a získavame si spokojných zákazníkov.